Lapkričio 11 dieną, Akademinio politologų klubo susirinkimo metu vyko debatai, kurių tema labai aktuali ir jautri šiomis dienomis. VDU Debatų klubo nariai kartu su APK nariais diskutavo tema: „Ar Lietuvai derėtų siųsti karinę paramą Ukrainai?“. Pasiskirstę komandomis, debatų dalyviai išsakė savo argumentus „prieš“ ir „už“ karinės paramos teikimą Ukrainai.
Komanda atstovavusi „prieš“ poziciją teigė, kad karinė parama, tai nėra civilizacinė – moralinė parama Ukrainai. Tai materiali parama, kurią sudaro karinė ekipuotė, amunicija bei kariuomenės kariai. Vienas iš narių akcentavo, jog Lietuva jau visą dešimtmetį nesugeba įgyvendinti savo įsipareigojimo NATO – skirti 2proc. BVP kariuomenei, o kalbėti apie paramos siuntimą kitai valstybei tokiu atveju nereikėtų. Jo teigimu, mes patys neesame materialiai pasiruošę. „Karinė parama Ukrainai dar labiau pakenktų santykiams su Rusija, kurie jau dabar yra įtempti. Mes negalime sau to leisti. Jei Lietuva pasiryžtų teikti paramą, pirmiausia, reikėtų įsitikinti ar NATO šalys tam pritaria. Dauguma iš šių šalių nori išlikti neutralios ir dar labiau negriauti santykių su Rusija.“ – pasisakė atstovas iš VDU Debatų klubo. Kalbant apie paramos perdavimą, negalime žinoti į kieno rankas ji patektų. Vienas iš argumentų buvo ir tai, kad šiuo metu netiesiogiai kalbama, jog Lietuva yra kitas taikinys, todėl bet koks karinės pagalbos tiekimas gali sukelti milžinišką audrą Rusijos politikų tarpe. Žinant, koks neprognozuojamas mūsų didysis kaimynas, kas žino, kas gali nutikti. „Abejoju ar mes norėtume panašaus likimo, kaip Ukrainos.“ – teigė vienas iš debatininkų.
Oponentai teigė, kad karinė parama Ukrainai labai reikalinga. Taip pat pabrėžė, kad ši pagalba nėra totali karinė agresija, tai jokiu būdu nėra tiesioginė karinė pagalba, nes tai tikrai sukeltų dar didesnį konfliktą. Anot vieno iš APK narių, atsisakymas teikti karinę paramą būtų negarbingas, nes iki šiol nemažai žmonių vaikščiojo su Ukrainos vėliavomis ir skandavo „slava Ukraine“. O staiga pareiškus, kad Lietuva nebeturi išteklių – galėtų reikšti, kad neturime politinės valios, bijome kitų šalių nuomonės. „Padėdami krizės ištiktai Ukrainai, mes kauptume politinį kapitalą, augintume tinkamą tarptautinių santykių dirvą. Puikus pavyzdys Gruzija <…>“ – kalbėjo debatininkas. Buvo teigiama, kad šitaip pasielgdami, mes rodytume pavyzdį ES ir NATO, įrodytume galintys savarankiškai priimti sprendimus. Kalbant apie biudžetą, oponentai teigė, kad lėšų nebūtina ieškoti valstybės biudžete, nes yra labai daug geros valios žmonių ir socialiai atsakingų įmonių, kurios mielai prie to prisidėtų. „Nors mūsų karinė pagalba būtų smulkmė, tačiau tai lemtų žmonių gyvybių išsaugojimą. Kiekvienas teigiamas pokytis, išgelbėta gyvybė – jau pergalė.“ – akcentavo vienas iš APK narių.
Tiek debatavusiųjų, tiek juos stebėjusiųjų nuomone, šie draugiški dviejų klubų debatai pavyko puikiai. Akademinis politologų klubas tikisi tolimesnio bendradarbiavimo su VDU Debatų klubu ir dar kokybiškesnių debatų ateityje.
Leave a Reply