Vasario 26 d. LR Seimo Europos informacijos biure įvyko APK ir Seimo Europos klubo surengta vieša diskusija tema „Euro belaukiant: viešasis diskursas ir mitai“. Diskusiją vedė Seimo narys Petras Auštrevičius, pasisakė politologas Vincentas Vobolevičius, Lietuvos Banko Tarptautinių ryšių departamento Europos reikalų skyriaus vyresnysis specialistas Marius Skuodis ir radijo „Laisvoji banga“ programų vadovas Arūnas Brazauskas.
Kalbėdamas apie euro mitus politologas Vincentas Vobolevičius teigė, kad „mitai egzistuoja visur, tačiau būtina politikams pasirinkti ir panaudoti tokią strategiją, kuri būtų palanki valstybės krypčiai ir visuomenei“. Pasak jo, kalbant apie eurą yra svarbu pabrėžti gilesnę integraciją, saugumą ir realią ekonominę naudą, o siekiant sumažinti mitus – būtina pasitelkti akademinę bendruomenę bei kalbėtis su visuomene. Pasak politologo, „politikų buvimas pirmame plane ir nuolatinis kalbėjimas apie euro teikiamą gėrį tik pakursto naujus mitus“.
(c) Olga Posaškova, LR Seimas
Tuo tarpu Lietuvos Banko Tarptautinių ryšių departamento Europos reikalų skyriaus vyresnysis specialistas Marius Skuodis paneigė 5 dažniausiai Lietuvoje sklandančius mitus apie eurą. Pasak Lietuvos banko atstovo, „pirmasis mitas, kad Lietuvoje labiausiai bijoma kainų pakilimo. Tačiau, remiantis tyrimais, tik labai maža dalimi, 0,2-0,3 %, palyginimui nuo 100 litų – 20-30 centų, galimas padidėjimas įsivedus eurą dėl skaičių apvalinimo“. Kalbėdamas apie antrąjį mitą jis pabrėžė, kad „Lietuva yra suinteresuota Europos stabilumu ir 1 milijardo litų paskolinimas į Europos stabilumo mechanizmą, tai yra investicija, iš kurios bus gaunama grąža ateityje. Paneigdamas trečiąjį mitą – Lietuvos balso praradimą įstojus į euro zoną, Marius Skuodis patvirtino, kad, kaip tik atvirkščiai, šalies balsas bus girdimas, nes tik euro zonoje esančios valstybės priima svarbiausius sprendimus. Kalbėdamas apie ketvirtąjį visuomenėje sklandantį mitą, kad euro įvedimas kainuos labai brangiai, vyresnysis specialistas teigė, kad 2 milijardų litų sąnaudos duos net 40 milijardų litų naudą ateityje dėl skolinimosi, valiutų keitimo kaštų sumažėjimo bei naujų investicijų atėjimo. Baigdamas savo pranešimą jis paneigė ir penktąjį mitą visuomenėje, kuris teigia, kad įsivedus eurą, Lietuva praras identitetą. Pasak eksperto, įsivesdami eurą ant kurio bus pavaizduotas Lietuvos simbolis Vytis, mes kaip tik geriau ir plačiau atskleisime savo identitetą visoms euro zonos valstybėms. Vytis bus matomas ne tik 3 milijonams, bet 330 milijonų Europos Sąjungos piliečių euro zonos narėse.
(c) Olga Posaškova, LR Seimas
Radijo „Laisvoji banga“ programų vadovas Arūnas Brazauskas savo komentare akcentavo, kad visi mitai kyla iš nežinojimo, o kai kurie yra tikslingai kuriami viešojoje erdvėje. Kalbėdamas apie mitus – lito išsaugojimą ir referendumo dėl euro įvedimo baimę žurnalistas pabrėžė, kad „litas jau senai prarastas ir prikabintas prie euro mechanizmo medžio“, o referendumo baimės nugalėjimas ir jo surengimas būtų brandaus politinio elgesio pavyzdys, kokį parodė Škotijos valdžia dėl šalies nepriklausomybės ir išstojimo iš Jungtinės Karalystės referendumo.
Apibendrindamas diskusiją Seimo Europos klubo prezidentas Petras Auštrevičius akcentavo Lietuvos dalyvavimo Europos semestre svarbą, padėkojo diskusijos pranešėjams už pastangas sklaidant mitus ir palinkėjo daugiau viešų diskusijų euro tema ateityje.
Leave a Reply