Jau 22-ejus metus veikianti visuomeninė, nepolitinė ir ne pelno siekianti organizacija!

Europos Sąjunga, Narių išvykos

Klubo nariai dalyvavo diskusijoje “Kokios norime Europos?”

Vasario 26 d. APK nariai dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose vykusioje diskusijoje „Kokios norime Europos?“. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, dar žinomas „Europos Sąjungos prezidento“ vardu, Herman Van Rompuy, kitų šalių ambasadoriai, politikai, politologai ir ekspertai.

Įžanginėje kalboje H. Van Rumpuy pažymėjo, kad Europa yra „ne Briuselis ar Briuselio biurokratai“, o patys žmonės, todėl dabartinių Europos Sąjungos problemų sprendimas yra ne „Briuselio“ ar „Briuselio biurokratų“ galvos skausmas, tačiau tai svarbu visiems europiečiams. Tiek Lietuvos Respublikos Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, tiek Lietuvos Respublikos Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius pabrėžė ES išlaikymo svarbą. Jų nuomone, eurointegracija Lietuvai yra geopolitiškai svarbi.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus Ramūno Vilpišausko teigimu, ES šiuo metu patiria visai kitokio pobūdžio sunkumus nei anksčiau. Jie atsiliepia ir per pasitikėjimo Europos projektu kritimą, ir per ekonominio konkurencingumo trūkumą, ir per institucinį nepakankamumą. H. Van Rumpuy sutiko su R. Vilpišausku dėl dabartinių problemų ir problemų praeityje skirtingumo: anksčiau pagrindinės problemos ES buvo politinės ir jos buvo sprendžiamos entuziastingai, tačiau dabar jos kyla iš ekonomikos, o jų sprendimų paieška susiduria su dideliu pasipriešinimu.

Jis taip pat pabrėžė, kad visuomeninį pasipriešinimą reikalingoms integracinėms reformoms padeda įveikti politinė drąsa ir pastangos visuomenę įtikinti minėtų reformų teisingumu ir Europos projektu bendrai.

Diskusija "Kokios norime Europos?"

Konsensuso paieškos, pasak „ES prezidento“, yra vienas svarbiausių Europos Sąjungos problemų sprendimo sąlygų. ES sėkmingai įgyvendina tai, ką dar visai neseniai tik svajojo įgyvendinti – fiskalinio stabilumo susitarimas, bankinė sąjunga ir panašiai – tačiau paskatino visas ES nares per daug neskubėti idant nebūtų prarasta tai, kas jau laimėta dabar. Nepaisant to, buvo dar kartą pabrėžta tolimesnių reformų svarba – „negali būti 1 valiuta ir 27 skirtingos monetarinės politikos“.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išskyrė 3 pagrindinius problemų ES sprendimo būdus: konservatyvųjį – problemų sprendimas didinant Europinę integraciją; socialdemokratinį – problemų sprendimas per solidarumą ir didesnį pinigų prieinamumą; bei liberalųjį – mažiau Europos ir mažiau biurokratizmo. Tačiau Prezidentė suabejojo tų 3 kelių pakankamumu jei trūksta politinės valios ir jei sprendimai vykdomi pernelyg retai. Į tai EVT pirmininkas atsakė teigdamas, kad Europinis projektas yra nuolatinis kompromisas ir kad nuolat tikėtis didelių žingsnių neverta.

Paklausus „ES prezidento“ dėl nuomonių ir vertybių, o ne kompetencijų ES viduje, skirtumų prisidėjimo prie dabartinių problemų ES, buvo atsakyta, kad, nors visos europinės tautos bei jų vertybės yra skirtingos, tačiau buvo identifikuota ir tai, kad „mes visi turime skirtingus vertybių sluoksnius“ ir kad „jie nebūtinai eina prieš Europos projekto propaguojamas vertybes“.

Dabartinis Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius H. Van Rumpuy paklausė jo nuomonės apie ES inicijuotos Rytų partnerystės svarbą bei kaip „ES prezidentas“ vertina Eurazijos Sąjungą. Svečio teigimu, Rytų partnerystės programa ES yra svarbi, nes tokias Europos šalis kaip Ukraina, Armėnija ir Moldova artina Europos Sąjungos link.

Kalbant apie Eurazijos sąjungą, EVT pirmininkas buvo santūrus: „Europos Sąjungos ir Eurazijos sąjungos lyginti negalima, nes skiriasi integracijos ir demokratijos lygiai, istorija, savimonė“.

Vienam dalyvavusių studentų uždavus klausimą apie dabartinių ir praeityje spręstų ES problemų panašumus, kurie sudarytų sąlygas kiek lengvesniam problemų sprendimui, Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atsakė, kad pagrindinis panašumas yra tas, kad tiek problemos praeityje, tiek dabartiniai ES sunkumai buvo ir bus išspręsti.

Akademinis politologų klubas džiaugiasi tokiu mūsų šalies vadovės užtikrintumu, dėkoja organizatoriams už galimybę dalyvauti šiame aukšto lygio renginyje ir tikisi bendradarbiavimo ateityje.

Reklama

Leave a Reply